تبلیغات
کنکور آباد - جزئیات حذف آزمون سراسری دانشگاه آزاد/ کنکور مشترک برای کدام رشته هاست؟
دانشگاه آزاد اسلامی پس از بررسی های فراوان و گسترده ای در کمیته تخصصی اقدام به حذف آزمون در مقطع کارشناسی کرد.

به گزارش خبر آنلاین و به نقل از روابط عمومی مرکز آزمون دانشگاه آزاد؛ دکتر ناصر اقبالی با اعلام این خبر گفت: در راستای قانون مصوب سال 86 مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف آزمون سراسری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پس از بررسی های بعمل آمده روی رشته/محل های موجود در دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته ای تخصصی مقرر شد در 5 هزار رشته/محل مقطع کارشناسی این دانشگاه از نیمسال دوم سال جاری پذیرش دانشجو به صورت بدون آزمون و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب صورت گیرد.

رئیس مرکز آزمون گفت: با توجه به اینکه در مهر ماه امسال آزمون 3466 رشته/محل در مقطع کاردانی حذف شد، لذا دانشگاه آزاد اسلامی توانسته از مجموع قریب 9000 رشته/محل خود در آزمون سراسری در بیش از 8400 رشته/محل معادل 95% پذیرش بدون کنکور داشته باشد. لذا در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو در 250 هزار نفر ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی از مجموع 270 هزار نفر بصورت بدون آزمون خواهد بود.

به گفته او این اقدام گامی مثبت در راستای ورود آسان تر و راحت تر داوطلبان تحصیل به دانشگاه های کشور است: ضمن اینکه به نظر می رسد با پذیرش بدون آزمون می توان داوطلبان را در راستای علایق و استعدادهایشان سوق داد.

اقبالی درباره روش پذیرش دانشجو گفت: در این روش سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک قرار می گیرد و هر فرد می تواند در هر رشته/محلی که می خواهد ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهد.

وی در مورد زمان آغاز ثبت نام بدون آزمون اعلام کرد: ما آمادگی داریم که از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری به پذیرش دانشجو در این سیستم جدید بپردازیم. ضمن اینکه در این روش داوطلبان می توانند دوبار در سال و در دو نیمسال برای ثبت نام اقدام کنند. متقاضیان می توانند از نیمه دوم دی ماه با مراجعه به پایگاه ثبت نام الکترونیکی مرکز آزمون به آدرس www.azmoon.org نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

او گفت: در حال حاضر پذیرش بدون آزمون، شامل حال رشته های علوم پزشکی، دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نخواهد شد، لذا علاقمندان تحصیل در گروه پزشکی و رشته های با آزمون غیرپزشکی می بایست در آزمون سال 92 که توسط سازمان سنجش برگزار می شود، شرکت کنند. لذا دانشگاه آزاد اسلامی در این مورد هیچ آزمون مستقل و جدایی برگزار نخواهد کرد و شیوه پذیرش دانشجو در رشته های مذکور متعاقباً اعلام خواهد شد.
طبقه بندی: اخبار، دانشگاه آزاد،