تبلیغات
کنکور آباد - صعود چشمگیر رتبه جهانی ایران در هفت فناوری نوین
تاریخ : پنجشنبه 13 مهر 1391 | 12:16 ب.ظ | نویسنده : آریا عظیمی نژاد

بر اساس آمار پایگاه تامسون رویترز(ISI) و بررسی تعداد مقالات نمایه شده در این پایگاه معتبر جهانی، ایران در فناوری نانو، رتبه هشتم، انرژی های نو، رتبه دوازدهم، فناوری اطلاعات، رتبه سیزدهم، آب، رتبه چهاردهم، سلول‌های بنیادی، هجدهم، میکروالکترونیک، بیستم و زیست فناوری رتبه سی و دوم دنیا را در سال 2011 کسب کرده است.

دکتر جعفر مهراد، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا اظهار کرد: در حالی ایران در تولید علم فناوری نانو در سال 2011 مقام هشتم دنیا را کسب کرده که سال 2005 در رتبه سی و پنجم، 2006 در رتبه سی و یکم، 2007 در رتبه بیست و سوم، 2008 در رتبه بیستم، 2009 در رتبه شانزدهم و 2010 در رتبه دهم دنیا بوده است.

وی افزود: در فناوری انرژی نو، ایران در سال 2005 در رتبه سی و چهارم قرار داشت که به تدریج در سال 2010 به رتبه چهاردهم دنیا صعود کرد و در سال 2011 در جایگاه دوازدهم جهان ایستاد.

مهراد با بیان اینکه ایران در فناوری اطلاعات و آب در سال 2005 در جایگاه سی و سوم قرار داشت، تصریح کرد: محققان ایرانی با تلاش فراوان با افزایش تعداد نمایه های خود در پایگاه ISI در این دو حوزه در سال 2010 به جایگاه شانزدهم دنیا دست یافتند. در نهایت در سال 2011 ایران در فناوری اطلاعات در رتبه سیزدهم و در آب در رتبه چهاردهم دنیا ایستاد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان کرد: همچنین ایران در سلول های بنیادی در سال 2005 در جایگاه سی و دوم قرار داشت که در سال 2010 به جایگاه بیستم دنیا و در نهایت در سال 2011 به جایگاه هجدهم تولید علم جهان دست یافت.

وی با بیان اینکه ایران در فناوری میکروالکترونیک در سال 2005 در رتبه سی و هفتم جهان قرار داشت، گفت: در ادامه با رشد تولیدات علمی ایران در این حوزه،ایران در سال 2010 به جایگاه بیست و سوم و در سال 2011 به جایگاه بیستم دست یافت.

مهراد خاطرنشان کرد: ایران در زیست فناوری به عنوان یکی از فناوری های راهبردی در سال 2011 موفق به کسب جایگاه سی و دوم شد این در حالی است که در سال 2005 در جایگاه چهل و پنجم تولید علم این حوزه در جهان بود.

رتبه بندی

رییس مرکز منطقه یی اطلاع رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور بحث پژوهش یک بحث بسیار مهم است، افزود: چندین سال است که به امر پژوهش توجه جدی شده و اخیرا سازمان ها و نهاد های مختلف نیز پژوهش را در برنامه های خود قرار داده اند که بسیار خوب است.

وی ادامه داد: سهم پژوهش در برنامه های دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بیشتر است و توجه بیشتری به این موضوع مبذول می شود. دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در برآورد برنامه هایی که نتیجه پژوهش های علمی است، امتیازات خاصی را قائل شده اند و در صورت ضرورت، پرداخت های بالاتری را نیز در نظر می گیرند. طرح های کلان و ملی که توسط شورا های مختلف حمایت می شود از این گونه است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) همچنین به ایسنا گفت: تخصص گرایی در پژوهش های علمی رایج و متداول شده است. اکنون متخصصان بیشتری در حوزه های علم و فناوری پژوهش می کنند که در مقایسه با سال های قبل رشد چشمگیری را نشان می دهد. پژوهش در موضوعات بسیار تخصصی نشان از عزم و اراده دانشمندان در حضور فعال در جبهه های علم دارد. تحقیق در موضوعاتی مانند سلول‌های بنیادی، نانو فناوری، انرژی های نور و سایر رشته های تخصصی، ساختارهای فکری(اندیشه ای و محتوایی) پژوهشگران ایران را متحول کرده است.
طبقه بندی: اخبار، علمی،